תיק ה'רשע'

תיק ה'רשע'

תיק "הרשע" מבוסס על השקעה בתעשיות אשר נחשבות לא מוסריות כגון: תעשיית הנשק, תעשיית הטבק, אלכוהול, הימורים, ומין. תיק זה מכיל גם השקעה בתעשיות עם ביקוש קשיח כמו: מוצרי מזון, תרופות, ושירותים רפואיים.
יכול שחלק מהמשקיעים לא יתחברו לתיק זה ואפשר גם להבין למה, אך היסטורית ניכר לראות שלמוצרים אלה יש ביקוש עקבי היסטורי וניתן להניח שהצרכנים ימשיכו לקחת חלק בהרגלי פנאי "וחטאים " שהם נהנים מהם. בנוסף מוצרים של חברות בעלות מיתוג חזק יש להן יכולות מונופוליסטית בתחום של אלכוהול וטבק והימורים. הצרכנים נשארים נאמנים למוצר או למותג גם בעת עליית מחירים בשל התמכרותם. היסטורית תעשיות אלה הראו את עצמן כעמידות למיתון ומניבות תשואות אטרקטיביות על פני מספר מחזורי שוק. יש גם לקחת בחשבון את סיכוני הרגולציה ולכן הן יותר פגיעות לשינוים מטעם הממשל.

תיק ה'רשע' מכיל:

  • 40% קרן VHT – קרן אשר מחקה את מדד MSCI US IMI Health Care 25/50, מדד זה עוקב אחר ביצועים של חברות בתעשיית הבריאות: תרופות, שירותים רפואיים, טכנולוגיה וציוד רפואי.
  • 25% קרן  PPA – קרן מחקה את מדד SPADE Defense Index מדד זה עוקב אחר מניות הנסחרות בארה"ב המעורבות בתעשיות הביטחון, הצבא, ביטחון המולדת והחלל.
  • 10% קרן VICE  – קרן המשקיעה במוצרים ובשירותים שאנשים מוצאים בהם הנאה ללא קשר לתנאים הכלכליים. VICE מחפשת צמיחה ארוכת טווח מחברות גלובליות נבחרות הפועלות בתעשיות "חטאים" שיכולות לכלול אלכוהול, טבק, משחקים, מזון ומשקאות, תעשיית מין, או פעילויות עסקיות אחרות הקשורות ל"חטאים".
  • 25% קרן  VDC – קרן המחקה את מדד  MSCI US Investable Market Consumer Staples 25/50 Index מדד זה מורכב ממניות של חברות גדולות, בינוניות וקטנות בארה"ב במגזר מוצרי הצריכה. מגזר זה מורכב מחברות אשר פחות רגישות למחזוריות כלכלית. הוא כולל יצרנים ומפיצים של מזון, משקאות טבק, חברות קמעונאות של מזון ותרופות  כמו גם יצרנים של מוצרי בית ומוצרים אישיים שאינם ברי קיימא.

חלוקת דמי הניהול:

ניהול תיק ה'רשע'
*כמובן שניתן לשנות את המשקל לכל רכיב בהתאם להעדפות אישיות.

חלוקת דמי הניהול:

אחרי שהחלטנו על הרכב התיק ובחרנו את הקרנות שאנו רוצים לקנות קיימות 2 אופציות עיקריות לבצע את ההשקעות ולבנות את התיק:

דרך הבנק

פשוט קונים לפי הרכב התיק שבחרנו את הקרנות דרך האפליקציה של הבנק או דרך האתר, באופציה זאת חשוב לציין שעמלות הקנייה של הקרנות יותר גבוהות וקיימים דמי פיקדון גבוהים.

דרך בית השקעות ישראלי

ניתן לפתוח דרך האינטרנט תיק מסחר עצמאי בבית השקעות ישראלי (כגון מיטב דש, הפניקס, אקסלנס). אישור הטפסים והעברת כספים לחשבון המסחר מתבצעים תוך מספר ימים. באופציה זו עמלות הקנייה זולות יותר משמעותית במסחר בנכסים אשר נסחרים בבורסה בארץ ומשלמים רק דמי ניהול חודשיים, סכום הנע סביב 15 ₪. כיוון שלא ניתן לקנות קרן אמריקאית דרך פלטפורמה אשר תומכת במסחר בבורסה הישראלית, צריך להמיר שקלים לדולרים ולאחר מכן לקנות את הקרן הזרה דרך פלטפורמה אשר תומכת במסחר בחו"ל. חשוב לציין שזה יותר פשוט ממה שזה נשמע, קיימים נציגים שיעזרו לכם. עניין ההמרה נעשה באופן דיגיטלי ורוב בתי ההשקעות הישראלים מספקים פלטפורמות למסחר בניירות ערך זרים. לדוגמא:

ניהול תיק הרשע

דרך ברוקר זר

ניתן לפתוח תיק מסחר אצל ברוקר זר , באופציה זו צריך לדווח מס בסוף שנה , אך עמלות הקנייה נחשבות זולות יותר משאר האופציות שצויינו לעיל.

מבחינת מיסוי:

מבחינת מיסוי:

ביצועי עבר של התיק:

ניהול תיק הרשע 3

התיק עשה בממוצע תשואה של 13.61% לשנה עם סטיית תקן ממוצעת של 3.76% – סטיית תקן לשנה אשר נחשבת נמוכה במיוחד, במילים  אחרות בשנים לא טובות של התיק, התיק חווה ירידה של כ- 4%, התנודתיות הנמוכה נובעת מהשקעה בתעשיות עם ביקוש קשיח שנפגעות פחות במיתון ובמחזורים כלכליים נמוכים.

נהנתם מהמאמר? שתפו אותו עם חבר :)

שתפו בפייסבוק
שתפו בלינקדין
שתפו במייל
שתפו בווצאפ