מניות צמיחה

מניות צמיחה

מהם מניות צמיחה?

מניות צמיחה הן מניות של חברות המציגות קצב צמיחה גבוה יחסית מקצב הצמיחה בשוק לרוב בא לידי ביטוי בעלייה במחיר המניה, בדרך כלל חברות כאלה אינן נוהגות לשלם דיבידנד  אלא משקיעות מחדש את רווחיהן לטובת המשך צמיחה.
חברות צמיחה הן חברות אשר יש להן פוטנציאל גדילה לרווחים עתידיים גדולים בעקבות מוצר חדש, פטנט ייחודי, שוק חדש, שירות ייחודי, מותג חזק. חברות אלה מציגות מכפיל רווח גבוה (PE)  – רווח נקי של החברה חלקי שווי שוק (שווי שוק = מספר מניות החברה כפול מחיר המניה) .
דוגמאות לחברות צמיחה בשוק:
*טסלה בעלת הרכב חשמלי והרכב האוטונומי נחשבת למניית צמיחה מהמובילות בשוק עם מוצר ייחודי ויצירת שוק חדש של רכבים חשמליים ואוטונומיים, יש לה מכפיל רווח של 450 כלומר שווי השוק שלה גדול פי 450 מרווחי החברה.
*אמזון חברת המסחר האלקטרוני ושירותי הענן הגדולה בעולם אשר מראה קצב צמיחה גבוה משנה לשנה, נסחרת במכפיל רווח של 60 חשוב לציין שחברת אמזון הייתה במשך שנים חברה בהפסדים כלומר הרווח הנקי שלה היה שלילי.

השקעה במניות צמיחה

ההשקעה במניות צמיחה יכולה להיחשב כעל השקעה מסוכנת, כביכול משקיעים בחברה אשר נסחרת הרבה מעל השווי שלה כיום אך העלייה במחיר המניה יכולה לבוא מתוך תוצאות של צמיחת החברה אם זה צמיחה בהכנסות, לקוחות וכדומה, מחיר המניה יעלה ככל שהציבור המשקיעים יחשוב שלחברה יש פוטנציאל צמיחה גדול. אך זה יכול להיות גם מסוכן למשל חברת צמיחה שהשוק שלה כבר נעשה לא רלוונטי או חברה צמיחה אחרת עם מוצר חדיש יותר או פטנט חזק יותר, תוצאות הדוחות הכספיים אשר מראים על הפסקה או האטה בצמיחת החברה יכולים להקטין את אמונם של ציבור המשקיעים בחברה ולגרום לקריסת מחיר המניה של החברה.
*קיימים גם קרנות סל שמאגדות לתוכם כמה חברות צמיחה ובכך מפזרת את ההשקעה ומקטינה את הסיכון.

לסיכום

פוטנציאל התשואה בחברות הצמיחה הוא גדול במיוחד אך חשוב להכיר את הסיכונים הכרוכים, להבין את הטרנדים בשוק, להבין את יתרונות החברה/מוצר ואת הפוטנציאל גדילה שלה.

נהנתם מהמאמר? שתפו אותו עם חבר :)

שתפו בפייסבוק
שתפו בלינקדין
שתפו במייל
שתפו בווצאפ